سولفات مس:
سولفات مس یک نمک معدنی که حاوی مس و گوگرد بوده و دارای فرمول شیمیایی CuSO4 می­باشد. سولفات مس به دلیل ویژگی های جذبی و بیولوژیکی به طور گسترده در زندگی روزمره و صنعت کاربرد دارد. خاصیت قارچ کشی سولفات مس باعث شده این نمک معدنی جایگاه ویژه ای در صنعت کشاورزی، ورزش های آبی، محل نگهداری حیوانات مانند باغ وحش ها و … را به خود اختصاص دهد. به علاوه از سولفات مس برای آبکاری مس و پالایش مس نیز استفاده می شود.
سولفات مس تولید شده در شرکت گوهر شیمی خبره از نوع 5 آبه (CuSO4.5H2O) بوده که کاربرد کودی در صنعت کشاورزی دارد. مس جزو مهمترین عناصر کم مصرف (ریز مغذی) است که در گیاهان زراعی و باغی مورد نیاز می باشد. چراکه در گیاهان نقش کلیدی در فتوسنتز، تنفس ، متابولیسم کربوهیدارات ها و پروتئئین ها دارد. آهکی بودن و pH بالا از عواملی هستند که قابلیت استفاده­ی مس را برای گیاهان محدود کرده و خسارات جبران ناپذیری را بر روی میزان تولید و کیفیت محصول وارد می نماید. از آنجایی که مس در بدن انسان به کمک جذب آهن، سطح انرژی بدن را بالا نگه می دارد، کمبود آن موجب کم خونی می­شود. استفاده از کود های شیمیایی حاوی این عنصر به خصوص به همراه ماده ی آلی، گوگرد و باکتری های مربوطه باعث بهبود شرایط تغذیه ای گیاهان شده و بسیاری از موارد نارسایی های تغذیه ای را برطرف می سازد.
سولفات مس با نام تجاری کات کبود در استخرها و محل­های تجمع و ذخیره آب جهت جلوگیری از رشد جلبک­ها نیز استفاده­های فراوان دارد.
از علائم کمبود مس در گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-      کاهش رشد گیاهان از جمله ساقه های کوتاه تر
2-      صدمه به تلقیح، تولید میوه و دانه
3-      تشکیل توده­های صمغ در زیر پوست که پس از پیری و پارگی گیاه به بیرون می­ریزد
4-      تشکیل زائده­ها و زخم­های قهوه­ای در سطح میوه
5-      کمبود انرژی عمومی
6-      رشد نامتناسب و یا پیچخوردگی و فنجانی شدن برگ­ها